Puntík za puntíkem

Už dva týdny doma s Májou tečkujeme a puntíkujeme! Od tečkování jednoduchých šablon, přes nácvik písmen a číslic, jsme tečkovací fixy použily i k malování obrázků. A baví nás to ohromně obě!

Co je to tečkování?

Tečkování, puntíkování, nebo také anglicky „dot painting“ či „dot coloring“, je skvělá výtvarná aktivita pro děti i dospělé. Nezáleží na tom, zda umíte malovat. Tuto techniku zvládne opravdu každý a pomocí teček můžete vytvořit opravdu nádherné věci! K malování používáte tzv. dot markers (do češtiny nepřesně překládáno jako houbičkové barvy), což je lahvička naplněná barvou a zakončená houbičkou. Začít můžete ale i s tyčinkami do uší namočenými do barvy, špejlemi, párátkem nebo zapomenutými redispery. Ty bych ale doporučila spíše pro dospělé, než pro malou dětskou ručku 🙂

Proč tečkovat?

Malování puntíky je pro malé umělce přínosné zejména v oblasti rozvoje jemné motoriky, soustředění a fantazie.  Je to také velká zábava a relax (pro rodiče skvělá aktivita proti stresu a všedním starostem). Výhodou je, že nepotřebujete žádné další kelímky, štětce atd. Začít můžete hned a barvy uschnou tak rychle, že si obrázek můžete po skončení malování pověsit na zeď.

Kdy je vhodné začít?

Malování tečkami je vhodné již pro nejmenší děti. Většina zdrojů uvádí věk od 18. měsíce, záleží ale na šikovnosti vašeho dítěte. Já poprvé tečkovala s Májinkou právě v tomto věku, avšak neměly jsme tehdy žádné fixy. Vpodstatě jsme jakoby razítkovaly zátkou od vína 😀 Mája ji namáčela do bílé akrylové barvy a tečkovala sníh na vánoční přání pro příbuzné. Výsledek byl fajn, ale jinak to bylo velmi nepraktické. Barva byla všude, snadno se po obrázku rozpatlala i tam, kam jsme nechtěly a k tomu, abychom mohly použít více barev, bych musela vypít malou vinotéku.

Čím tečkovat?

Nedávno jsem si na tečkování zase vzpomněla. Rozhodla jsem se ale tentokrát najít barvy či fixy, které by byly praktičtější, vypratelné a cenově dostupné. Především ten poslední požadavek se ukázal jako nejobtížnější. Velmi oblíbené a chválené „dot markery“ byly dostupné pouze na Amazonu. Výběr sad je zde velký, avšak přepravné stojí podobnou částku jako samotné fixy.

Další doporučované (i do mateřských školek) byly tzv. houbičkové barvy Agáty. Můžete si zakoupit celou sadu (20 barev vyjde na 1 808 Kč), nebo si vybrat po jednotlivých barvách. Jedna lahvička barvy s pěnovým aplikátorem stojí cca 123 Kč. Obsah barvy je 100 ml, což vám vydrží poměrně dlouho. Nechala jsem si tuto variantu v záloze, jelikož mne trochu odrazovalo to, že pokud bych si chtěla koupit všechny odstíny (které opravdu nutně potřebujeme :)), tak by to zrovna levné řešení nebylo. A co když to Máju nechytne, že?

Při hledání jsem narazila také na různá homemade řešení, např. použít lahvičky v kombinaci s ustřiženou houbičkou na nádobí. Jinak to byla na českém trhu s dot markery docela bída.

Ti, co mě sledují na sociálních sítích ví, že jsem se nakonec rozhodla pro houbičkové dětské fixy značky Djeco. Od této francouzské značky máme doma několik věcí a vždy jsem byla spokojená. A stejně tak je to i s těmito fixy. V sadě je 6 základních barev, které jsou snadno smývatelné a pratelné, pokud se stane nehoda. Zásoba barvy se mi zdá dostatečná. Už jsme toho něco natečkovaly a v lahvičce je barvy pořád poměrně dost. Samotný tvar lahvičky je ergonomický, vhodný pro malou ručičku 18-ti měsíčního dítěte. Nadchl mne i uzávěr, kterým si zároveň Mája procvičuje šroubování víčka. Houbičkový aplikátor vypadá odolně a odolává i při větším tlaku na papír. Sadu můžete sehnat například v eshopu Agátin svět za 325 Kč.

A co s fixy malovat? Na internetu najdete hromadu předloh. Nejmenší děti mohou začít jednoduchými šablonami, tvary, nebo procvičovat barvy. U předškoláčků oceníte třeba nácvik psaní číslic nebo písmen. Krásné jsou i tématické šablony k jednotlivým ročním obdobím, nebo svátkům.

Zatím jsme vyzkoušely tyto šablony:

Pokud chcete zkusit něco výtvarnějšího, tak doporučuji barvy použít k malování obrázků dle vlastní fantazie. Stačí kouknout kolem sebe a najdete určitě inspiraci 🙂

A pokud tečkování propadnete tak jako my, zkuste mrknout i na pokročilejší techniky pro starší děti a dospělé. Tečkovat se dají celé obrazy, mandaly, kamínky, textil či různé předměty.

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest